Lokomotywy – rodzaje i historia

Jakie są rodzaje lokomotyw

Lokomotywy to maszyny, które mogą wzbudzać podziw. Są to ciężkie sprzęty o potężnych silnikach, które są wstanie przetrwać nawet najcięższe i najmniej dogodne warunki. Oczywiście lokomotywy zmieniały się na przestrzeni lat i mogą pochwalić się wyjątkowo bogatą historią. Wobec tego jakie są rodzaje lokomotyw?

Lokomotywy diesla

Jeśli zastanawiamy się, jakie są rodzaje lokomotyw, to warto rozpocząć od lokomotywy diesla. Są to lokomotywy spalinowe z silnikiem działającym na olej napędowy. Co więcej, niektóre modele mogą być wyposażone w więcej, niż jeden silnik. Dodatkowo w tego typu lokomotywach stosuje się różnego rodzaju przekładnie, ze względu na charakterystykę silnika diesla, która uniemożliwia jego bezpośrednie zamontowanie w lokomotywach. Najczęściej spotyka się modele z przekładnią elektryczną, gdyż działa ona w najbardziej efektywny i wydajny sposób, a także charakteryzuje się niską awaryjnością.

Lokomotywy parowe

Kolejnym rodzajem lokomotyw są lokomotywy parowe. Mają one zastosowaną parową jednostkę napędową w ramach silnika. Choć lokomotywy parowe dawniej były głównymi maszynami, to jednak w krajach wysoko uprzemysłowionych odchodzi się od ich wykorzystywania. Obecnie najczęściej można się z nimi spotkać w salach muzealnych lub są one jeszcze wykorzystywane w transporcie pasażerskim.

Lokomotywy elektryczne

Najnowocześniejszym rodzajem lokomotyw, są lokomotywy elektryczne. Silnik stanowi jednostka zasilana prądem elektrycznym. Tego typu lokomotywy są obecnie stosowane jako najbardziej przyjazne środowisku.

07-12-2022 / user1

Odkrywając użyteczność lokomotyw pasażerskich: Jak pomagają nam podróżować mądrzej i szybciej

Lokomotywy pasażerskie odgrywają ważną rolę w transporcie publicznym. Dzięki nim ludzie mogą szybko i wygodnie

Czytaj więcej #
24-09-2022 / user1

Rola maszynisty w kolei

Maszynista dba o to, by pociąg dojechał według rozkładu do wyznaczonego miejsca. Jest to niezwykle odpowiedzia

Czytaj więcej #
07-09-2022 / user1

Budowa lokomotywy

Jak zbudowana jest lokomotywa? To specjalistyczna maszyna, która bazuje na wiele elementach. Znajdziemy tutaj

Czytaj więcej #
06-09-2022 / user1

Jak działa transport kolejowy?

Jak działa transport kolejowy w Europie? Transport kolejowy jest ważną gałęzią transportu lądowego w

Czytaj więcej #