Maszynista dba o to, by pociąg dojechał według rozkładu do wyznaczonego miejsca. Jest to niezwykle odpowiedzialna praca, a decyzje maszynisty wpływają na bezpieczeństwo i jakość całego ruchu kolejowego.
Jakie umiejętności potrzebuje maszynista?
Maszynista powinien mieć dobry wzrok i słuch oraz refleks. Odpowiada on przecież za sprawność wielkiej maszyny oraz życie wielu osób. Powinien posiadać średnie wykształcenie oraz być osobą niekaraną. Konieczne do pracy w tym zawodzie jest ukończenie specjalistycznego kursu, który obejmuje zdobycie licencji maszynisty, gdzie uczestnik poznaje m.in. przepisy ruchu kolejowego, a następnie przystępuje do części praktycznej.
Odpowiedzialność maszynisty
Jak wygląda praca maszynisty? To pytanie niejednokrotnie zadają sobie pasażerowie pociągu. Jak wcześniej wspomniano głównym zadaniem maszynisty jest dowiezienie pasażerów lub transportu do danego miejsca w wyznaczonym czasie. Musi on także dbać o stan techniczny pociągu, przestrzegać zasad BHP, a także zadbać o odpowiednią czystość pociągu zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz.

Jakie są plusy i minusy pracy maszynisty?
Do minusów można zaliczyć przede wszystkim pracę w nieregularnych godzinach oraz weekendy i święta. Jednym z głównych minusów jest również praca w ciągłym hałasie pomimo wyciszenia kabin, co często odbija się negatywnie na zdrowiu. Z drugiej strony maszynista ma wolne dni w tygodniu. Nie ma on też dużego kontaktu z ludźmi. Jest to, więc dobra praca dla samotników. Warto też pamiętać, że maszyniści mają ulgi pracownicze na przejazdy koleją oraz atrakcyjne wynagrodzenie.
Data dodania: 24-09-22