Serwis lokomotyw

Serwis lokomotyw

Jeśli chodzi o pociągi, prawdopodobnie myślisz o słodkim, małym silniku pędzącym po torach. Być może znasz nawet takie pojęcia jak kabina lub przetarg na węgiel. Ale to, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że istnieją różne rodzaje lokomotyw i wszystkie one służą konkretnym celom. W tym artykule wyjaśnimy, czym są lokomotywy, abyś mógł zrozumieć ich różne zastosowania i funkcje. Przyjrzymy się różnym rodzajom silników lokomotyw i ich działaniu. Dodatkowo przedstawimy Ci kilka fascynujących faktów na temat tych maszyn!

Kilka słów o lokomotywach

Lokomotywy to duże, potężne maszyny, które służą do poruszania pociągów. Często można je znaleźć na końcu pociągu, ciągnąc za sobą wagony. W świecie kolei, pociągi są często identyfikowane przez nazwę ich jednostki prowadzącej. Na przykład, pociąg ciągnący pasażerów pomiędzy Londynem a Edynburgiem może być nazwany Edinburgh Express.

Lokomotywa z przodu pociągu jest często nazywana lokomotywą prowadzącą. Silnik jest częścią lokomotywy, która wytwarza moc. Często jest to silnik parowy, ponieważ jest on mocny i ekonomiczny. Podobnie jak inne silniki, silnik parowy ma tłoki, zawory i inne elementy mechaniczne. Posiada również kocioł, który przechowuje wodę ogrzaną przez spalanie paliwa. Woda wytwarza parę, która zasila silnik. Ta duża maszyna musi być bardzo starannie utrzymywana. Jeśli lokomotywa się zepsuje, może to spowodować duży problem dla pasażerów. Trzeba się upewnić, że silnik jest w dobrym stanie, aby mógł sprawnie działać.

Wskazówki dotyczące lokomotyw

Lokomotywy to często bardzo duże i potężne maszyny, z wieloma ruchomymi częściami. W rezultacie wymagają one specjalnej opieki i konserwacji. W rzeczywistości, wiele z tych samych wytycznych i praktyk pielęgnacyjnych istnieje dla lokomotyw jak dla samolotów!

  • Upewnij się, że masz właściwe paliwo - Powinieneś używać rodzaju i klasy paliwa zalecanego w instrukcji obsługi silnika. W przeciwnym razie może ono uszkodzić silnik, powodując jego awarię lub uszkodzenie.
  • Czyść swój silnik - Bądź na szczycie rutynowej konserwacji, aby zapobiec i złapać problemy wcześnie, zanim staną się poważniejsze.
  • Pilnuj swojej prędkości - silniki są zaprojektowane do pracy z określonymi prędkościami. Zbyt szybka lub zbyt wolna praca może spowodować awarię.
  • Konserwacja zbiorników paliwa - Zbiorniki paliwa Twojej lokomotywy powinny być czyszczone i konserwowane w ramach rutynowej konserwacji.